NUSAYBİNDE KARMA ORGANİZE SANAYI BÖLGESİ (OSB ) KURULMASI İLİMİZ İÇİN BİR FIRSATTIR.

NUSAYBİNDE KARMA ORGANİZE SANAYI BÖLGESİ (OSB ) KURULMASI İLİMİZ İÇİN BİR FIRSATTIR.

Highslide JS

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TOBB’a bağlı 365 Oda ve Borsa’nın Başkanları ile sanal ortamda biraraya gelerek teşvikler ve gündemdeki konulara ilişkin istişarede bulundular.​

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, son dönemde yatırım teşvik sisteminde çok önemli bir atılımın hayata geçirildiğini belirterek, "Biliyorsunuz yıllardır her platformda teşvik sisteminin ilçe bazlı olması gerektiğini söylüyorduk ama bir türlü sonuç alınamıyordu. Mustafa Varank Bakanımız, bu alanda tarihi bir işe imza atarak ilk defa ilçe bazlı teşvikleri başlattı." dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, videokonferans yöntemiyle düzenlenen toplantının açılışında, Varank'ın sanayiye verdiği büyük önem ve milli teknoloji hamlesiyle Türkiye'yi bir üst lige çıkartma vizyonunun, bu kritik dönemde kendilerinin de çalışma şevkini artırdığını ve geleceğe umutla bakmalarını sağladığını söyledi.

 

Türkiye'nin prestij projesi haline gelen ve 2022 yılında ilk arabayı üretim bandından çıkarması planlanan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nda da Varank ile birlikte çalıştıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, ülkenin pek çok sıkıntıyla karşılaştığını ancak bu projenin temel atma noktasına gelmesinde Varank'ın verdiği desteğin çok önemli ve değerli olduğunu ifade etti.

 

-İlçe bazı teşvik sistemi

 

Hisarcıklıoğlu, Bakan Varank ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresinin de hizmet kapasitesinin arttığına dikkati çekti, bu sayede birlikte pek çok çalışmanın hayata geçmesini sağladıklarını bildirdi.

 

Yine son dönemde, yatırım teşvik sisteminde çok önemli bir atılımın hayata geçirildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

 

"Biliyorsunuz yıllardır her platformda teşvik sisteminin ilçe bazlı olması gerektiğini söylüyorduk ama bir türlü sonuç alınamıyordu. Mustafa Varank Bakanımız, bu alanda tarihi bir işe imza atarak ilk defa ilçe bazlı teşvikleri başlattı. Elbette yeni olan her sistemde olduğu gibi burada da revizeye ihtiyaç duyulan alanlar olabilir ama önemli olan bu iradenin gösterilmesi ve bu adımın atılmasıydı. Şimdi bugün tüm bunları, sanayimizi ilgilendiren her konuyu, Bakanımız ve ekibiyle istişare edeceğiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, icracı vizyonu ve inovasyonu öne çıkaran yapısıyla, reel sektör dostu bir çalışma tarzı benimsediği ve bu zor günlerde reel sektörün yanında olduklarını gösterdiği için ayrıca teşekkür ediyorum."

 

-Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, yıl sonuna kadar Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programının mobilite, kimya ve tıbbi cihaz çağrılarına çıkacaklarını bildirdi.

 

Bakan Varank, Bilişim Vadisi'nden videokonferans yöntemiyle katıldığı TOBB İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda, özel sektör öncülüğünde büyümenin önemine işaret ederek, Kovid-19 ile mücadele döneminde iş dünyasıyla istişare halinde olmaya gayret gösterdiklerini söyledi.

 

Varank, yatırım teşviklerinde ilçe bazlı teşvik sistemini hayata geçirdiklerine dikkati çekerek, düzenlemeye ilişkin şu bilgileri verdi:

 

"Sahadan bu yönde yoğun talepler alıyorduk. Tüm il ve ilçelerimizin sosyo ekonomik gelişmişlik endekslerini güncelledik. Şehirler için 52 göstergeyi, ilçeler içinse 32 göstergeyi dikkate alarak bir sıralama yaptık. Daha az gelişmiş 263 ilçemiz, bulunduğu ile göre daha fazla destek almaya hak kazandı. Yeni sistemle birlikte şehirlerin az gelişmiş ilçelerinde yapılacak yatırımlar, bir alt bölge desteklerinden faydalanacak. Bu yatırımlar, o ilçenin OSB'lerinde yapılıyorsa, doğrudan 2 alt bölge teşviğinden yararlanacak. Böylece görece dezavantajlı ilçelere daha fazla yatırım gitmesi teşvik edilecek, istihdam artacak ve ekonomik hayat canlanacak."

Konuşmaların ardından Yönetim Kurulu Başkanımız Özmen Bakan Varank'a sorularını iletti.

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ MAHSUM ÖZMEN NUSAYBİNDE KARMA ORGANİZE SANAYI BÖLGESİ (OSB ) KURULMASI  İLİMİZ İÇİN BİR FIRSATTIR.

 

Bilindiği gibi Mardin kalkınmada en öncelikli il konumunda olmakla birlikte cazibe merkezleri programına dahil edilmiştir.

6.Bölge teşvikleri ile cazibe merkezine dönüşmüş yatırımcının adeta başını döndürmüştür.

 Bunula birlikte OSB’lerde yatırım yapma talebi hızla artmıştır. Nusaybin ilçemizin nüfusu 101 binin üzerindedir.

 Nusaybin’de her geçen  gün Yatırımcı taleplerinin artması ,ilçenin genç nüfusa sahip olması, ,sınır kenti olması, İpekyol üzerinde olması, girişimci bir kent olması  yatırımcıların iştahını kabartmaktadır.

  Fırsatı kazanca döndürme mantığı Nusaybin de açılacak karma  OSB ile  terör duracak, göç duracak, gençlere istihdam yaratılacak . İhracat artacak ,Böylelikle başta ilçe ekonomimiz olmak üzere bölge ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacaktır.

  Ayrıca sanayide kaçak yapılaşmanın önüne geçilecek, tarım alanlarımız korunacak ve modern ticaret imkanları ve E -ticaret fırsatlarını yaratacaktır.

Geçen hafta Sanayi bakanlığımıza gönderilen Nusaybin Karma OSB’nin bir an önce olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz.

 

Not: Yatırımcı talep formları alınmış. Bu formlarda yerel ulusal ve yurtdışı Yatırımcı profili ilimiz algısı için çok önemlidir.

 

Sanayi il müdürlüğüne atanan Yılmaz Altındağ  Başta Midyat karma OSB, Nusaybin karma OSB ,küçük kırsal ilçelerimizde KSS şeyin kurulmasını teşvik eden, Mardin’de ihtisas OSB için raporlar hazırlayan Bilgi ve birikimi ile bölgemize daha faydalı yerde değerlendirilmesi bizim için büyük şanstır. Devlet desteklerini ve yatırım fırsatlarını   anlatan insiyatif kullanan , İletişim güçlü olan,Bölgeyi risklerini ve fırsatlarını bilen proje bürokratı bölgenin  kalkınmasında ciddi bir katkı sağlar.(Örneğin GAP İdaresi gibi .05.10.2020


Tarih : 5.10.2020 / Yer :
Hit : 64