MARDİN ODALARI/BORSALARI OSB İLE BÖLGESEL KALKINMA PLATFORMU KURUYOR

MARDİN ODALARI/BORSALARI OSB İLE BÖLGESEL KALKINMA PLATFORMU KURUYOR

Highslide JS

Mardin İli/İlçeleri Odaları/Borsaları, kurumsal işbirliği kapsamında Mardin Organize Sanayi Bölgesi (Mardin OSB) yönetimini ziyaret etti.

 

15 Kasım 2022’de düzenlenen toplantının katılımcıları şöyleydi: Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dündar, Genel Sekreteri Ahmet Aslan; Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin; Mardin Ticaret ve Sanayi Odası (Vekalet); Nusaybin Ticaret Borsası (NTB) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Aktaş, Genel Sekreteri Abdullah Dal, Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Genel Sekreteri Abdulkadir Güneş; Mardin OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdunnasır Duyan, Yönetim Kurul Üyeleri Şükrü Karaboğa, Faysal Sun, Ahmet Azun, Salim İlhan, Veysi Duyan; TOBB/TEPAV, Mardin İli/İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci.

 

Toplantı nezaket ziyareti ve işbirliği imkânlarının araştırılması olmak üzere iki ana amaçla yapıldı. Karşılıklı iyi niyet ifadeleriyle başlayan toplantı, Mardin’in kalkınmasına dair projelerde işbirliği yapılması ve bununla ilgili kurumsal lobi faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi kararlarıyla sürdürüldü.

 

Toplantıda alınan başlıca kararlar şöyle:

  • Mardin Odaları/Borsaları ve Mardin OSB yönetimi, ilgili kurumların da yer aldığı “Mardin Bölgesel Kalkınma Platformu”nu kurmaya karar verdi. Platform, Mardin’in kalkınmasına dair projelerde işbirliği yapacak. Ayrıca kalkınmaya yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde, ilgili kamu kurumları ile iletişime geçmek suretiyle kurumsal lobicilik faaliyetleri icra edecek.
  • Bu kapsamda bir yol haritası belirlendi. Öncelikle Mardin’in sorunları detaylıca tespit edilecek ve yapılacak müzakerelerle öncelik sırası tespit edilmek suretiyle bunların çözümü için gerekli faaliyetler icra edilecek.
  • Potansiyel sorunların bir kısmı şöyle: OSB kuruluş çalışmaları, Yatırımların çekilmesine dair faaliyetler, Üretici kesimin karşılaştığı temel sorunların çözümü.

 

Ziyaret sonunda, platformun etkinliğinin artırılması ve başarılı çalışmalar icra edilmesi hususundaki iyi niyet yinelendi ve yıl sonuna kadar ilgili kamu kurumlarıyla ilk irtibatın sağlanmasına dair prensip kararı alındı.15.11.2022


Tarih : 15.11.2022 / Yer :
Hit : 160