MARDİN ODALARI/BORSALARI AB YEŞİL MÜTABAKATINA DAİR EYLEMLERE HAZIRLANIYOR

MARDİN ODALARI/BORSALARI AB YEŞİL MÜTABAKATINA DAİR EYLEMLERE HAZIRLANIYOR

Highslide JS

Mardin İli/İlçeleri Odaları/Borsaları kurumsal ziyaretleri kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Mardin İl Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

19 Mart 2024’te Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Mardin İl Müdürü Muhammed Bektaş’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyaretin katılımcıları şöyleydi: Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin; Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dündar, Genel Sekreteri Ahmet Aslan, Akreditasyon Sorumlusu Ferhat Dündar; Mardin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hatip Çelik, Genel Sekreteri Çetin Sasa, Ticaret Sicil Müdür Yardımcısı Tuğba Acabey, Akreditasyon Sorumlusu Lamia Keleş; Nusaybin Ticaret Borsası (NTB) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Aktaş, Genel Sekreteri Abdullah Dal, Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Meclis Başkan Yardımcısı Şükrü Akbal, Akreditasyon Sorumlusu İlhan Özmen; MAÜ İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi, Mardin İli/İlçeleri Oda/Borsa Fahrî Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Behzat Ekinci.

Ziyarette, AB Yeşil Mutabakatı özel bir gündem maddesi idi. Bu çerçevede Mardin Odaları/Borsaları ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Mardin İl Müdürlüğü arasında ne tür iş birlikleri yapılabileceği hususu ele alındı.

Yapılan müzakereler neticesinde, Mardin’de AB Yeşil Mutabakatı ile ilgili bilinçlendirme ve farkındalık amaçlı faaliyetler icra edilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda; sınırda karbon düzenlemesi, karbon salınım vergileri, AB’ye üretim amaçlı uyum politikaları hakkında bilgiler sunulması hedefleniyor.

Odalar/Borsalar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Mardin İl Müdürlüğü ile iş birliği hâlinde özellikle personele ve üyelere olmak üzere kamuoyuna yönelik programlar düzenlemeyi planlıyor.

Ziyarette ayrıca, Mardin’in çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bağlamında mevcut bazı somut sorunları da ele alındı ve ne tür çözüm yolları geliştirilebileceğine dair fikir alışverişinde bulunuldu. Bu çerçevede; şehrin imar yapısı, bölgesel çevresel etki değerlendirmesi ve üretim tesislerine ilişkin ihtisas bölgeleri tespiti hususları müzakere edildi.19.03.2024


Tarih : 19.03.2024
Okunma Sayısı : 283